Változott az Országos Tűzvédelmi szabályzat, ami a korábbihoz képest kissé részletesebben szabályozza a folyosókon elhelyezett növények problematikáját. Na nem nagyon részletesen, csak egészen kicsit. Mivel a jogszabályban megjelent, növényekről szóló egy mondat nem elegendő ahhoz, hogy megértsük, hová tehetünk virágot, íme egy kis magyarázat:
Nézzük, mit írnak a jogszabályok…
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet (továbbiakban: OTSZ) 575. § (4) bekezdése kimondja, hogy: „A menekülési útvonal leszűkítése – a kiürítéshez szükséges átbocsátóképesség méretéig –, továbbá ott éghető anyag tárolása, burkolat elhelyezése a tűzvédelmi hatóság engedélyével történhet.”
Az OTSZ 466. § (5) bekezdése szerint: “A menekülési útvonal szükséges szabad szélességét kiürítés számítással kell meghatározni, ami nem lehet kevesebb, mint a (6) bekezdésben meghatározott legkisebb szabad szélesség.”
Az OTSZ 466. § (6) bekezdése kimondja, hogy: “A menekülési útvonal legkisebb szabad szélessége – nyílászárók kivételével – az alábbiak: a) általános esetben 1,10 m.”
Az OTSZ 592/A. § (1) bekezdése szerint: “Lakórendeltetésű épületek, épületrészek területén a menekülésre számításba vett közlekedőkön, lépcsőházakban éghető anyagok, és a menekülési útvonalat leszűkítő tárgyak nem helyezhetők el, továbbá ott a rendeltetéssel nem összefüggő elektromos berendezés felügyelet nélkül nem üzemeltethető.”
Ugyanezen paragrafus (2) bekezdése leírja, hogy: “Lakórendeltetésű épületek, épületrészek menekülésre számításba vett közlekedőin, lépcsőházak pihenőin növények elhelyezhetők, amennyiben a menekülési útvonalat nem szűkítik le.”
Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (továbbiakban: OTÉK) 97. § (1) bekezdése szerint: „Az építmények folyosóinak szélességét a rendeltetésüknek megfelelően kell meghatározni. A kiürítésre figyelembe vett folyosó legkisebb szabad szélességét – a vonatkozó jogszabályok előírása szerint – számítással kell meghatározni, de az nem lehet kevesebb 1,10 méternél…”
Néhány, a lakóépületekre vonatkozó rajzos példa:
Ha a közlekedő 1,10 méter széles, akkor itt nem helyezhetők el a menekülést, közlekedést akadályozó tárgyak. A hő- és füstelvezetésre figyelembe vett, valamint a mentésre szolgáló ablakok megközelíthetőségét biztosítani kell, melyhez elegendő 1,00 méter széles útvonal. Virágok a piros színnel jelölt területeken kívül, illetve a piros színnel jelölt területeken 1,95 méter magasság felett (a virágtartó alsó része legyen az említett magasságban) helyezhetők el:
Ha a közlekedő 1,10 méternél szélesebb, akkor 1,10 méter szélességben nem helyezhetők el a menekülést, közlekedést akadályozó tárgyak. A hő- és füstelvezetésre figyelembe vett, valamint a mentésre szolgáló ablakok megközelíthetőségét biztosítani kell, melyhez elegendő 1,00 méter széles útvonal.
Virágok a piros színnel jelölt területeken kívül, illetve a piros színnel jelölt területeken 1,95 méter magasság felett (a virágtartó alsó része legyen az említett magasságban) helyezhetők el:
Ha a közlekedő 1,10 méternél keskenyebb, akkor a közlekedő, és a lépcső teljes szélességét, a hő- és füstelvezetésre figyelembe vett, valamint a mentésre szolgáló ablakok megközelíthetőségét is biztosítani kell. Virágok csak 1,95 méter magasság felett (a virágtartó alsó része legyen az említett magasságban) helyezhetők el:
Ha a lépcső szabad karszélessége 1,10 méter széles, virágok a piros színnel jelölt területeken kívül, illetve a piros színnel jelölt területeken 1,95 méter magasság felett (a virágtartó alsó része legyen az említett magasságban) helyezhetők el:
A közlekedőkön a tűzvédelmi hatóság engedélye nélkül elhelyezhető tárgyak:
A közlekedőkön NEM tárolhatók a következők:
Minden egyéb tárolás, leszűkítés csak a tűzvédelmi hatóság engedélyével lehetséges.
És akkor jöjjenek a bírságok:
Tűzvédelmi bírság kiszabása már az első esetben kötelező, ha
Tűzvédelmi bírság kiszabása csak ismételt szabálytalanság esetén kötelező, ha
Több szabálytalanság együttes fennállása esetén a bírság mértéke az egyes szabálytalanságokért kiszabható bírságok összege, de legfeljebb 10.000.000 Ft.
A tűzvédelmi bírság megfizetése nem mentesít a büntetőjogi, illetve a polgári jogi felelősség, valamint a tűzvédelmi bírság kiszabására okot adó szabálytalanság megszüntetésének kötelezettsége alól.
A tűzvédelmi bírság ugyanazon tényállás mellett – az azonnal megszüntethető szabálytalanságok kivételével – a tűzvédelmi bírságot kiszabó jogerős határozat közlését követő két hónap elteltével ismételten kiszabható.
Ez a tájékoztató az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakmai álláspontjának figyelembe vételével készült.
Forrás: www.katasztrofavedelem.hu