Mvt. 21. §
(1) Az üzemeltető munkáltató a veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológia üzemeltetését írásban elrendeli (a továbbiakban: munkavédelmi üzembe helyezés).
(2) A 21. § alkalmazásában veszélyes munkaeszköznek minősül a 87. § 11. pontja alapján, illetve a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletében meghatározott, valamint a hatósági felügyelet alá tartozó munkaeszköz.
(3) A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat. E vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a létesítmény, a munkahely, a munkaeszköz, a technológia megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek, illetőleg teljesíti a 18. § (1) bekezdése szerinti követelményeket. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.
max. 5 évenkénti kötelező Biztonsági vizsgálat tekintetében
Az időszakos biztonsági felülvizsgálat célja, hogy segítségével és alkalmazásával a munkáltató megelőzze a meghibásodásokból keletkező kockázatok kialakulását
Ebben az esetben az a célunk, hogy a munkahely, a munkaeszköz, létesítmény vagy technológia, munkavédelmi szempontból megfeleljen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges személyi, szervezési és tárgyi feltételeknek. Fontos az is, hogy az adott munkaeszköz amit a munkafolyamatra használunk, mint termékre, más vagy külön jogszabályban meghatározott gyártói munkavédelmi megfelelőségi nyilatkozattal, vagy a megfelelősséget tanúsító egyéb dokumentummal rendelkezzen (Pl: régi gépek esetén EK az új beszerzések esetén CE minősítővel).
A munkavédelmi előzetes vizsgálat során az is vizsgálnunk kell, hogy rendelkezésre állnak-e, megvannak-e a beüzemelést vagy a létesítést végzők jegyzőkönyvei és nyilatkozatai.
első üzembehelyezésnél lévő mérési eredményeket tartalmazó dokumentumok megvannak-e,
a munkaeszközökre kötelezően előírt munkavédelmi nyilatkozatok rendelkezésre állnak-e,
hatósági engedélyek meg vannak-e,
üzemeltetési dokumentációk meglétét,
időszakos karbantartási naplót, jegyzőkönyveket,
TMK javítási naplók meglétét
Egyszóval minden olyan jegyzőkönyvet, hatósági végzést, stb. ami gép életét a felülvizsgálatig végig kísérte.
Tévhit az ha veszünk egy berendezést azzal semmi dolgunk nincs és már használhatjuk is. A gépet mielőtt azt a szervezett munkavégzés során használni kezdjük minden esetben be kell üzemelni.
Gépet, berendezést üzembe-helyezni csak a:
géphez tartozó, és az adott ország hivatalos nyelvén kiadott gépkönyv
magyar nyelvű kezelési-karbantartási utasítás
régi gépek esetén EK konformitási nyilatkozat (akkreditált labor adhatja ki)
új gyártású gépek esetén CE nyilatkozat (akkreditált labor adhatja ki)
megléte alapján lehetséges. (Munkavédelmi Törvény).
Amennyiben a gép veszélyes munkaeszköznek minősül (Az Mvt. 21. § (2) alá tartozó veszélyes munkaeszközök jegyzéke) alapján a megfelelőségi nyilatkozatra ugyan ezt a szabályt kell alkalmazni ha a gép vagy berendezés
munkavédelmi újraindítása megtörténik,
áttelepítése esetén.
A gépet berendezést 5 évente Időszakos Biztonságtechnikai Felülvizsgálattal kell ellátni akár veszélyes akár nem veszélyes az a munkaeszköz.
A tárgykörben szereplő gépek, berendezések:
üzemi csoportszám megállapítása,
munkavédelmi üzembehelyezés,
munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat,
üzemeltetéssel kapcsolatos nyilvántartás vezetése, dokumentálása,
szerkezeti- és fő vizsgálatok elvégzése,
biztonságtechnikai (biztonsági) vizsgálat elvégzése
A vizsgálatok elvégzése után biztosak lehetünk abban, hogy:
a kezelésében lévő emelőgépek használati eszközei a rendeltetés szerű működés folyamatosan működőképesek maradnak,
hatósági ellenőrzés során maradéktalanul betartotta az előírásokat, elkerülve ezzel komoly bírságot,
a gép nem jelent veszélyt sem a gép kezelőjére sem a környezetére.
ellenőrzött berendezést használnak kollegái a munkavégzésük során.
A Health and Safety Kft segít Önnek, hogy eleget tegyen a törvényben lefektetett kötelezettségeinek. Az elvégzett időszakos emelőgép vizsgálat meglétét cégünk a megfelelő vizsgálati jegyzőkönyvvel igazolja.
Cégünk által elvégzett vizsgálatokról folyamatos nyilvántartást vezetünk, és amennyiben Ön szerződött ügyfelünk, előre egyeztetett időpontban automatikusan megjelenünk és elvégezzük a szükséges vizsgálatokat. Az elvégzett vizsgálatok lejárata előtt mind postai úton mind emalios elérhetőségén értesítést küldünk.